LOGO oczyma poziome

Krem z filtrem do oczu – czyli wpływ UV na narząd wzroku.

Spis treści

Krem z filtrem do oczu – czyli wpływ UV na narząd wzroku.

Światło ultrafioletowe (UV) to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego o krótszej długości fali niż światło widzialne. Promieniowanie UV jest nieodłączną częścią promieniowania słonecznego i jest podzielone na trzy kategorie: 
  1. UV-A to najmniej szkodliwy dla zdrowia człowieka, ale ma zdolność przenikania przez szkło i może powodować starzenie się skóry oraz przyczyniać się do powstawania zmarszczek. 
  2. UV-B jest bardziej szkodliwe i może prowadzić do poparzeń słonecznych, uszkodzenia DNA i zwiększonego ryzyka rozwoju raka skóry. 
  3. UV-C jest silnie promieniotwórcze, ale jest w większości absorbowane przez atmosferę ziemską i nie dociera do powierzchni Ziemi.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (IAEA) opracowały skalę indeksu UV. Jest to międzynarodowy standard, który służy do oceny poziomu intensywności promieniowania UV na podstawie danych meteorologicznych.

Skala poziomów intensywności promieniowania wygląda następująco:

1 i 2 – niski, 

3-5 – umiarkowany,
6-7 – wysoki,

8-10 – bardzo wysoki
11 i w górę – ekstremalny

Ciekawostka: 

☀️ Przy sprawdzaniu pogody w aplikacji, którą masz w telefonie, możesz sprawdzić jaki jest dzisiejszy indeks UV dla Twojej lokalizacji.

Brak ochrony narządu wzroku w postaci okularów przeciwsłonecznych może skutkować m.in. chorobami poniżej: 

  1. Zapalenie spojówek,
  2. Zaćma,
  3. Nowotwory oczu,
  4. Zwyrodnienie plamki żółtej,
  5. Ślepota śnieżna – w ekstremalnych warunkach.

Oczywiście, ochroną oczu przed szkodliwym promieniowaniem są okulary przeciwsłoneczne 🙂

Pamiętaj, że okulary to produkt medyczny więc używaj ich zgodnie z zaleceniami. Z kodem „OCHRONAUV” otrzymasz 50% rabatu na okulary przeciwsłoneczne na naszej stronie, a wszystkie produkty znajdziesz tutaj. Oprócz kodu rabatowego czeka na Ciebie darmowa dostawa oraz etui, ściereczka i pokrowiec do okularów. Czekamy na Twoje zamówienie!

Źródła:
https://www.aoa.org/healthy-eyes/caring-for-your-eyes/uv-protection?sso=y

https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/opinions_layman/glossary/tuv/uv-index.htm

Znajdziesz nas też na mediach społecznościowych instagram, Facebook oraz tiktok.

Spis treści

Udostępnij post

Może Cię również zainteresować...

Okulary do komputera – hit czy kit?

Czy spędzasz wiele godzin przed ekranem komputera? Odkryj, jak okulary do komputera mogą chronić Twoje oczy i poprawić komfort pracy. Poznaj zalety filtrów blokujących szkodliwe niebiesko-fioletowe światło, dowiedz się jak te okulary mogą pomóc zniwelować problemy związane z długotrwałym patrzeniem na ekran, jak zmęczenie oczu czy bóle głowy. Zadbaj o swoje zdrowie, dowiedz się więcej na temat tej nowoczesnej ochrony dla Twojego wzroku.

Czytaj więcej
Shopping Cart